OPIS

DZIAŁANIA

Ruchoma ścianka wspinaczkowa służy do trenowania kondycji i wytrzymałości fizycznej zarówno dla osób trenujących wspinaczkę, jak i dla osób, które ze wspinaczką na tradycyjnych ściankach nie mieli nic wspólnego.

 

Ścianka jest bardzo bezpieczna w użytkowaniu. Od tradycyjnej ścianki wspinaczkowej odróżnia ją to, że osoba wspinająca się jest zawsze kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią i nie potrzebuje asekuracji drugiej osoby w postaci uprzęży.

 

W razie upadku osoba wspinająca się jest chroniona przez atestowany materac oraz otuliny materacowe, które zabezpieczają konstrukcję. Dodatkowe zabezpieczenie to specjalny czujnik, który zatrzymuje ściankę w momencie, gdy wspinacz znajduje się ok. 30 cm nad ziemią, tak aby nie mógł się on zsunąć ze ścianki.

 

Osoba wspinająca się wchodząc na ściankę powoduje, że pod wpływem własnego ciężaru wprawia w ruch panele tworzące płaszczyznę wspinania (w wersji z silnikiem hydraulicznym) i ścianka zaczyna przesuwać się w dół, a osoba ta może zacząć wspinać się pozostając cały czas na wysokości zaledwie kilkudziesięciu centymetrów nad powierzchnią materaca. Prędkość opadania ścianki każda osoba dobiera sobie indywidualnie do własnych potrzeb (w zależności od umiejętności i kondycji fizycznej) za pomocą pokrętła regulacyjnego, znajdującego się na takiej wysokości, aby prędkością można było sterować nie schodząc ze ścianki. Regulację taką zapewnia specjalny układ hydrauliczny umieszczony w górnej części urządzenia. Dzięki temu ze ścianki wspinaczkowej mogą korzystać nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci.

 

Dodatkowo, w zależności od umiejętności możemy zmieniać kąt pochylenia ścianki w zakresie od -20o do +20o . Zmiana ta odbywa się za pomocą kierownicy umieszczonej z boku urządzenia.

 

Mechanizm blokowania ścianki w określonym położeniu jest tak skonstruowany, że obracając kierownicą w jedną lub drugą stronę następuje samoczynna blokada co ok. 1o, dzięki czemu podczas zmiany położenia nie ma niebezpieczeństwa, że ścianka sama się cofnie pod wpływem siły grawitacji.

 

Powierzchnię wspinaczkową tworzą  panele wykonane z płyty drewnopodobnej, sklejki lub specjalnego tworzywa. Zamontowane są w prowadnicach tworząc obieg zamknięty. Do paneli  przymocowane są uchwyty wspinaczkowe w  czterech kolorach (w wersji standardowej), tworząc cztery ścieżki wspinaczkowe o różnej skali trudności - od bardzo łatwej do bardzo trudnej.

 

 

ZALETY

Ruchoma ścianka wspinaczkowa Alpinea wymaga zaledwie powierzchni 2,0x2,5 metra i wysokości 3,3m, aby można było wspinać się na nieograniczoną niczym wysokość. Ze względu na niewielkie rozmiary może być z powodzeniem montowana w domach prywatnych.

 

W porównaniu ze stacjonarną ścianką wspinaczkową nie trzeba zjeżdżać co chwilę na dół, aby znowu iść w górę, lecz bez schodzenia możemy przez dowolną ilość czasu piąć się cały czas w górę. Nie potrzebujemy osoby asekurującej, więc możemy wybrać się na wspinaczkę, kiedy tylko mamy czas, bez proszenia się znajomych o towarzystwo. Nie potrzebujemy kupować, ani wypożyczać żadnego sprzętu do asekuracji, gdyż cała wspinaczka odbywa się tuż nad ziemią. Z tego też powodu ze ścianki mogą spokojnie korzystać, ku uciesze rodziców, dzieci, dla których jest to wspaniała zabawa wspomagająca rozwój psychoruchowy.

 

Ścianka daje możliwość treningu dla każdego: amatorów, sportowców  i profesjonalistów. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób stawiających pierwsze kroki we wspinaczce. Na ściance Alpinea mamy całkowicie wyeliminowany strach przed wysokością. Jest rewelacyjnym uzupełnieniem budowania i utrzymania kondycji fizycznej dla biegaczy, którzy już trenują przed zawodami na naszej ściance.

 

Dla każdej jednej osoby chodzenie po ściance Alpinea jest świetnym treningiem cardio.

JAKOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Stawiamy przede wszystkim na jakość i bezpieczeństwo, dlatego ścianka Alpinea posiada wszelkie niezbędne atesty bezpieczeństwa.

 

Dokładamy wszelkich starań aby wszystkie elementy naszej ścianki były wykonane z atestowanych materiałów najwyższej jakości, pochodzących z Polski lub Europy.

 

Ponieważ ścianka jest przeznaczona zarówno dla amatorów jak i zawodowych wspinaczy, w projektowaniu wykorzystaliśmy doświadczenia, uwagi i sugestie obu tych grup wspinaczkowych, tak aby korzystanie ze ścianki było jak najłatwiejsze i bardzo bezpieczne.

 

Ważnym elementem bezpiecznego i profesjonalnego wspinania się jest asekuracja. Nasza ścianka nie wymaga takiej asekuracji, dlatego swobodnie mogą korzystać z niej dzieci i młodzież.

 

Na tradycyjnej ściance chwila nieuwagi osoby asekurującej może zakończyć się poważną utratą zdrowia przez wspinacza. Tutaj takiego niebezpieczeństwa nie ma, ponieważ osoba wspinająca się jest zawsze kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią, a przed upadkiem chroni ją specjalny materac i osłony. Dodatkowo na ściance jest zamontowany specjalny czujnik, tak aby osoba wspinająca się nie zjechała za nisko i nie spadła ze ścianki.

 

 

GDZIE POSTAWIĆ ŚCIANKĘ

Ponieważ ruchoma ścianka Alpinea nie wymaga rozległej przestrzeni, zajmuje bardzo mało miejsca można ją postawić w dowolnym miejscu. Obecnie największe zainteresowanie ścianką Alpinea jest w obiektach użyteczności publicznej, które pragną nowością przyciągnąć do siebie klientów, a są to:

 

- kluby fitness

- siłownie

- centra wspinaczkowe

- centra handlowe

- ośrodki SPA

- domy wypoczynkowe

- hotele

- sale gimnastyczne

- aquaparki

 

Duże zainteresowanie wykazują osoby prowadzące sezonową działalność, głównie w:

- w kurortach nadmorskich

- w kurortach górskich

 

oraz osoby:

- dzierżawiące miejsca rekreacyjne

- organizujące imprezy eventowe i integracyjne

 

Osoby posiadające odpowiednie warunki chcą ściankę Alpinea postawić w swoim prywatnym domu.

 

 

 

KOMERCYJNE WYKORZYSTANIE ŚCIANKI

Gwałtowny wzrost zainteresowania wspinaczką w ostatnich latach zaowocował powstaniem w wielu naszych miastach licznych ścianek wspinaczkowych.

Budowa sztucznej ścianki wspinaczkowej w celach zarobkowych wiąże się z bardzo dużymi kosztami inwestycyjnymi, w skład których wchodzi nie tylko wybudowanie kilkunastometrowej ściany, która musi spełniać wiele różnych norm, zajmując przy tym dużą powierzchnię, lecz także późniejsze koszty eksploatacji, których dużą część zajmują czynsze za wynajem lokalu. Dodatkowo trudność sprawia znalezienie odpowiedniego lokum, mającego odpowiednią, często kilkunastometrową wysokość, gdzie występują w okresach jesienno-zimowych problemy z ogrzaniem takiej powierzchni, a co z tym idzie generowane są bardzo wysokie koszty za zużytą energię.

 

Alternatywą jest kilka-kilkanaście razy tańsze rozwiązanie – ruchoma ścianka wspinaczkowa ALPINEA.

 

Pomijając co najmniej kilkukrotnie mniejsze koszty związane z samą inwestycją, polegającą na stworzeniu powierzchni wspinaczkowej, gdzie przy ściance Alpinea otrzymujemy nieograniczoną wysokość, oszczędzamy przede wszystkim na kosztach eksploatacji. Nasza ścianka wymaga zaledwie powierzchni 2,0x2,5 metra i wysokości 3,3m, aby można było wspinać się na nieograniczoną niczym wysokość.

 

Zalety ścianki Alpinea:

 

- bardzo mała powierzchnia potrzebna do postawienia ścianki (mniejszy czynsz)

- niska wysokość pomieszczeń (dużo niższe koszty ogrzewania, oświetlenia)

- ściankę można postawić w dowolnym miejscu (optymalne wykorzystanie powierzchni)

- nie wymaga asekuracji drugiej osoby (mniej etatów do opłacenia)

- bezobsługowa (nie trzeba sprawdzać i wymieniać lin i sprzętu wspinaczkowego)

- wysokość wspinania zawsze nisko nad ziemią (bardzo małe ryzyko wypadków i

   związanych z nimi później problemów; bardzo dobry kontakt trenera z kursantem)

- bardzo tania eksploatacja (niższe ceny za karnet niż ma konkurencja = więcej klientów)

- NOWOŚĆ na polskim rynku, co będzie znacznie wyróżniała każdy obiekt, w którym

   ścianka będzie stała (klienci idą tam, gdzie są nowości, więc na obiekcie jest więcej

   klientów)

- możliwość podłączenia modułowego dowolnej ilości ścianek i kontrola jednym

   pulpitem sterowniczym (wystarczy 1 osoba do obsługi całości)

 

 

Oczywiście w sezonie turystycznym bardzo dochodowym biznesem jest postawienie ścianki w miejscowościach turystycznych, szczególnie nad morzem lub pod górami.

Na życzenie klienta montujemy wrzutnik monet (może być zaprogramowany na euro, funty, dolary, dowolną monetę) lub/i czytnik banknotów. Będąc daleko od urządzenia możemy za pomocą smsa sprawdzić ile maszyna zarobiła w danych godzinach i dokonać całego „serwisu” urządzenia.

 

Będąc właścicielem wszelkiego rodzaju obiektów noclegowych (hotele, domy wczasowe, pensjonaty) lub rozrywkowych w miejscowościach turystycznych można, poprzez zagospodarowanie czasu wolnego gościom, zapewnić sobie pełne obłożenie posiadając tak doskonałą atrakcję, jaką jest ścianka Alpinea.

 

W pozostałych miastach wystarczy zamontować wrzutnik monet/banknotów, postawić ściankę Alpinea w galeriach handlowych i pijąc kawę w jednej z kawiarni odczytywać smsy informujące o zapełnianiu się skrzyneczki monetami/banknotami.